1835 - 1944

Mnoho tváří
Švýcarského dvora

Na místě dnešního Green House stál v roce 1835 jednopatrový hrázděný dům se sedlovou střechou. Objekt na tehdejší Pragerstrasse nesl název Säuerling Haus (Dům kyselky). O 15 let později už ale dům nenesl známky hrázděné architektury a kromě stavebních úprav jej stihla i změna jména na Schweitzer Hof. Tedy nikoli Schweizer Hof, jak by vyplývalo z názvu Švýcarský dvůr. Co jedno „t“ navíc znamená? Zřejmě souvisí s chovem dobytka, protože německé schweitzen je v překladu dojit.

Postupem času byly na pozemku postaveny vily Tschamerhöhl a Minerva, kavárna s hudebním podiem a další menší objekty. V roce 1944 celý areál kromě Minervy koupil Karl Selinger. Za války byl Švýcarský dvůr rezervním lazaretem SS, pak ho obsadila Rudá armáda. Po válce se nacházel v dezolátním stavu a byl Benešovým dekretem zkonfiskován.

1920 - 1960

Sanssouci s přímořskou atmosférou

Hotel Sanssouci vznikl jako první lázeňský hotel v celém lázeňském trojúhelníku po odmlce dlouhé 58 let. Jako poslední před ním byl v roce 1912 postaven hotel Imperial. Kontrakt na jeho stavbu podepsali 2. června 1968, v říjnu téhož roku byly zahájeny zemní práce. Provoz v zařízení vyvolávajícím představu přímořského letoviska, v němž je každý pokoj vybaven prostorným balkonem s nádherným výhledem na údolí říčky Teplá, začal 29. května roku 1970.

Stavba netrvala na tehdejší dobu dlouho, pouhých 18 měsíců. Studii zpracoval Arch. Ing. Jiří Martínek ze Zdravoprojektu Praha, vlastní velkorysý projekt pak byl dílem jugoslávských architektů Bogdana Čosiče a Mileny Janičeové. Vybudovala ho jugoslávská firma 7. Juli Beograd. Zajímavostí je, že se na výstavbě podílel vskutku mezinárodní tým subdodavatelů: deset jich bylo z Jugoslávie, tři byli z tehdejší ČSSR, dva z Rakouska a jeden z NSR. Celkové náklady na výstavbu se pohybovaly kolem dvou milionů dolarů. Zastavěla se plocha 1530 m2. Všechna podlaží dohromady pak měla 14 045 m2.

Nové zařízení mělo kapacitu 185 lůžek - 101 jednolůžkových pokojů, 30 dvoulůžkových a 12 apartmá. Ovšem v jídelně se počítalo s celkem 320 hosty, své zázemí měla i stovka zaměstnanců.

Od roku 1999 je majitelem objektu společnost Imperial Karlovy Vary, od 15. dubna 2009 je nedílnou součástí Spa Resortu Sanssouci.

Jak vypadá Spa Resort Sanssouci dnes, můžete vidět v naší foto/video galerii.

1950 - současnost

Švýcarský dvůr
a současnost

Dnešní podobu získával Švýcarský dvůr postupně, byl vybudován ve dvou etapách. První část stála v roce 1950 a původně v ní bydlel lázeňský personál. Švýcarský dvůr patřil státu a byl součástí Lázeňského sanatoria Imperial. Dostavby a slavnostního otevření se dočkal 10. října 1969. V listopadu téhož roku se zpřístupnil pacientům.

Součástí akciové společnosti Imperial Karlovy Vary se Lázeňské sanatorium Švýcarský dvůr stalo 30. června 2000. Od 15. dubna 2009 je nedílnou součástí Spa Resortu Sanssouci.

Online rezervace

Rezervujte zde a ušetřete!

25Květen
26Květen
2
0